Trde in poltrde sire, kot so na primer ementalec, gauda, cheddar, comte in iberski jošt, lahko režemo na pravokotnike, trikotnike ali kocke.Če želimo na trikotnike narezati trde in poltrde sire v obliki kvadra, to storimo tako, da najprej odrežemo večji trikotnik, ga ležeče postavimo na desko in prepolovimo, tako da dobimo dva tanjša trikotnika.
Trdi in poltrdi sir z lupino začnemo v pravokotnike rezati pri najtanjšem delu, zadnji del sira (približno pet centimetrov od lupine) pa narežemo pravokotno.
Majhen okrogel sir, kot so na primer
brie,
camembert,
palet de chevre, na trikotnike narežemo tako, da ga najprej narežemo na četrtine, iz četrtin pa izrežemo trikotnike. Pri tem smo pozorni, da ima vsaka rezina nekaj lupine.
Manjši štirioglati sir, kot so na primer Brique de chevre, La Brique in cheddar, na trikotnike narežemo tako, da sir najprej diagonalno razpolovimo, nato pa vsako polovico narežemo na manjše kose.
Včasih kupimo manjši kos velikega sira in ga domov prinesemo v obliki velikega trikotnika – najznačilnejši primer je morda prav trikotnik, izrezan iz velikega koluta sira brie. Enakomerno velike trikotnike narežemo tako, da jih režemo v cikcaku, zadnjih 5 centimetrov sira pri lupini pa narežemo pravokotno.
Sire z modro plesnijo, kot so
roquefort,
le blue in gorgonzola, lahko narežemo na trikotnike. To najlaže storimo s posebnim nožem, tako imenovano »harfo«, ki ima namesto rezila drobno žico.
Sire v obliki valja (najpogosteje so tako oblikovani kozji siri) režemo na kolute, kroglaste sire na polmesece.
Zelo trde zorjene sire, kot je parmezan, najpogosteje s posebnim nožem nadrobimo na koščke, saj pri rezanju z običajnim nožem navadno razpadejo.